CORAZ CZĘŚCIEJ PRZEDSIĘBIORCY KUPUJĄ SPÓŁKI Z O.O.                      Na polskim rynku coraz popularniejszą formą prowadzenia działalności gospodarczej są spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Często najlepszym rozwiązaniem, dla firm, którym zależy na posiadaniu spółki będzie zakup praktycznie nowej spółki, która została stworzona w celu jej dalszej odsprzedaży. Choć taka spółka nie ma za sobą żadnej historii, jest od razu gotowa do działania. Poważnym atutem jest jej atrakcyjna cena. Dlatego cieszą się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród zagranicznych firm, które bez przeszkód chcą wejść na polski rynek.

Żeby kupić spółkę trzeba zwrócić się do profesjonalnej firmy, która zajmuje się tego typu działalnością zawodowo. Taka firma zna się na formalnościach jakie trzeba dopełnić by powołać spółkę. Gotowa do sprzedaży spółka w zależności od jej typu musi posiadać nadany numer NIP i REGON, wpis do KRS, złożone deklaracje VAT PL lub/i VAT EU, tłumacza przysięgłego (jeśli jest taka potrzeba). Również księgowość musi być prowadzona typowo dla spółek, która jest bardziej skomplikowana niż ta dla tradycyjnych działalności gospodarczych, konto bankowe, adres rejestrowy oraz kapitał zakładowy. Warto także u notariusza potwierdzać brak jakichkolwiek zobowiązań spółki. Warto zapłacić za gotową spółkę, żeby oszczędzić sobie czasu i nerwów związanych z bieganiem po urzędach.

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY KUPOWANIU SPÓŁKI Z O.O.?

1. Nie kupuj z nieznanych źródeł – wybór sprzedającego jest bardzo istotny, dlatego nie korzystajmy z usług osób, których nie znamy i nie sprawdzimy. Często na portalach ogłoszeniowych lub aukcyjnych pojawiają się tego typu ogłoszenia, a możliwość sprawdzenia jest stosunkowo trudna w porównaniu z konkretną firmą, która zajmuje się sprzedażą zawodowo.

  1. Zaufaj specjalistom – jeśli znajdziemy firmę wyspecjalizowaną w sprzedaży gotowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością mamy możliwość uzyskać wszelkie potrzebne informacje. Zarówno te dotyczące warunków zakupu, etapów przejęcia, jak i później szczegółów co do prowadzenia takiej spółki. Dobrze jest zapytać o referencje od klientów, co potwierdzi kompetencje sprzedawcy o ugruntowanej na rynku pozycji.3. Sprawdź wcześniej spółkę – można zweryfikować sam podmiot, który jest przedmiotem transakcji. Większość spółek, które są sprzedawane to czyste spółki z bardzo krótkim okresem od założenia, więc nie mają szans mieć zadłużeń względem ZUS, US, czy innych podmiotów.
    Można poprosić firmę sprzedającą spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością o przedstawienie takich dokumentów:
    – zaświadczenia o niezaleganiu spółki w podatkach z Urzędu Skarbowego,
    – zaświadczenia o niezaleganiu spółki w opłacaniu składek ZUS,
    – rocznego sprawozdania finansowego.

Można również zweryfikować, czy dane spółki nie figurują w rejestrach Biura Informacji Kredytowej oraz Biur Informacji Gospodarczej — Krajowego Rejestru Długów, Rejestru Dłużników ERIF i BIG InfoMonitor.

Dobrze upewnić się, że podmiot został zarejestrowany do podatku VAT/VAT-UE. Warto wiedzieć, że spółka zgłoszona do VAT to nie to samo, co spółka zarejestrowana do VAT. Samo zgłoszenie oznacza, że podmiot nie uzyskał jeszcze pozytywnej decyzji naczelnika Urzędu Skarbowego

W następnym artykule podamy kolejne 3 elementy, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie spółki oraz podamy, jak wyglądają etapy zakupu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Dzięki temu będzie można z pełnym spektrum wiedzy podjąć decyzję – kupować, czy nie kupować?

Jak możemy ci pomoc? Zadzwoń: 500-845-268 lub wyślij email: biuro@rynek60.pl Wykup u nas abonament na wirtualne biuro.