NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY KUPOWANIU SPÓŁKI Z O.O.?

W poprzednim artykule skoncentrowaliśmy się na tym, co koniecznie trzeba sprawdzić przy zakupie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Jednocześnie wskazaliśmy, jak ważny jest udział w procesie sprzedaży profesjonalnej firmy zajmującej się sprzedażą spółek zawodowo. Dzisiaj podzielimy się kolejnymi aspektami do sprawdzenia wiarygodności kupowanej spółki oraz tym, jak wygląda praktycznie zakup spółki, jakie informacje należy wymienić pomiędzy firmą kupującą, a sprzedawcą.

  1. Sprawdź właściciela spółki – dobrze jest upewnić się, czy sprzedający jest jej faktycznym i pierwszym właścicielem. Czasem firmy skupują z rynku gotowe podmioty i sprzedają, jako czyste spółki. Wówczas nie wiadomo, czy taka spółka nie ma na sobie zobowiązań. Żeby sprawdzić kupowaną spółkę trzeba mieć pełen odpis KRS spółki. Tam możemy zobaczyć, czy spółkę zarejestrował podmiot, od którego kupujesz spółkę, czy ktoś inny. Masz czas na wyjaśnienie wątpliwości.
  2. Zadbaj o chroniące Ciebie zapisy w umowie: można wyeliminować ryzyko ewentualnych zobowiązań finansowych umieszczając chroniące kupującego zapisy. Tak, aby w proponowanej umowie zawarcia transakcji zakupu spółki znalazły się następujące zapisy:
    – spółka nie była i nie jest stroną żadnej umowy;
    – spółka nie posiada zobowiązań;
    – sprzedający zobowiązuje się uregulować zobowiązania spółki powstałe przed dniem zbycia udziałów (w przypadku ich wystąpienia).6. Upewnij się, czy firma sprzedająca pomoże Ci w dalszych etapach: już po kupnie spółki z o.o. Twoim obowiązkiem będzie złożenie w sądzie dodatkowych dokumentów, umożliwiających zmianę nazwy spółki (ewentualnie), siedziby, adresu, danych członków zarządu czy wspólników. Upewnij się, czy sprzedając zapewnia wsparcie także po podpisaniu umowy.

JAKIE SĄ ETAPY KUPOWANIA SPÓŁKI

Aby kupić spółkę z o.o. kupujący musi dokonać kilku formalności. Takich jak przesłanie dokumentów i informacji niezbędnych do sfinalizowania transakcji sprzedaży spółki:

– Zeskanowane dowody tożsamości wszystkich wspólników i członków zarządu.
– Sposób, w jaki zostaną podzielone udziały pomiędzy wspólników
– Informacji, kto wejdzie w skład zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
– Sposób reprezentacji spółki.
– Gdzie znajdzie się siedziba spółki z o.o.
– Czy chcemy zmienić nazwę spółki z o.o.? (nie polecane, gdyż wiąże się to z dodatkowymi kosztami, ale jest to możliwe)
– Informacji, jaki będzie zakres działalności firmy?

Kiedy firma sprzedająca spółkę ma wszystkie niezbędne informacje, potwierdzone ze strony kupującego, strony spotykają się u notariusza. Tam ma miejsce sprzedaż udziałów spółki z o.o. na rzecz kupującego. Realizacja procesu sprzedaży jest możliwa w ciągu 1-2 dni. Ewentualne zmiany w KRS także nie wymagają wiele czasu, trzeba się jednak liczyć z tym, że rozpatrzenie przez sąd może potrwać nawet do 14 dni (zazwyczaj trwa to jednak krócej). To jednak i tak szybciej, niż gdyby rejestrować spółkę „od zera”. Poza tym, jeszcze przed dokonaniem zmian w KRS możemy zacząć zarządzać spółką z o.o.

KUPUJ SPÓŁKĘ, DZIAŁAJ OD ZARAZ

Kiedy nabędziemy gotową spółkę z o.o., otrzymujemy właściwie natychmiast firmę mogącą podjąć od razu dowolne działania na rynku. Skrócenie procesu rejestracji z kilku tygodni do 1-2 dni jest kluczowym czynnikiem. Zakup spółki z o.o. to całkowicie bezpieczne i nowoczesne rozwiązanie.
To nie tylko opcja dla przedsiębiorców, którym pilnie śpieszy się z założeniem firmy pod taką osobowością prawną. Nabycie gotowej spółki z o.o. jest po prostu najbardziej racjonalnym wyborem w każdym przypadku.

 

Jak możemy ci pomoc? Zadzwoń: 500-845-268 lub wyślij email: biuro@rynek60.pl Wykup u nas abonament na wirtualne biuro.