Jeżeli pracownik jest dobrym specjalistą, wykazuje się zaangażowaniem, a wykonywana przez niego praca jest na wysokim poziomie, warto o niego zadbać i spróbować go jakoś zatrzymać w firmie. Produkty finansowe dedykowane dla pracowników firm wydają się świetnym rozwiązaniem dla pracodawcy ze względu na określone korzyści podatkowe za tym idące.

Jednym ze sposobów jest podarowanie pracownikom benefitów. Mogą to być na przykład polisy, programy oszczędnościowe lub specjalnie opracowane dla firm pakiety medyczne. Benefity pozapłacowe powodują, że pracownik może zyskać m.in. wsparcie z polisy w razie poważnej choroby lub natychmiastową opiekę medyczną w prywatnej przychodni, bez konieczności wydawania na to własnych pieniędzy. Posiadanie benefitów w chwili zwątpienia pracownika, otrzymania nieco lepszej propozycji pracy, często właśnie wpływa na decyzję o pozostaniu w firmie.

Wielu z nas nic bardziej nie motywuje w pracy niż po prostu pieniądze… dla najlepszego pracownika możesz przez instytucję finansową założyć m.in. program oszczędnościowy. Podam Ci tutaj prosty przykład:

Wyobraź sobie następującą sytuację: Twój najlepszy pracownik po 5 latach pracy u Ciebie, otrzymuje ofertę pracy od innej firmy. Proponują mu zarobki większe o 1500 PLN w ramach tych samych obowiązków. Jest duża szansa, że odejdzie do konkurencji.. zgadza się? Mam dla Ciebie rozwiązanie! Rozwiązanie, w którym za 5 lat, jakby taka sytuacja miała miejsce, mógłbyś powiedzieć do pracownika :Słuchaj! Jak odejdziesz z firmy to stracisz 30.000 złotych, które do dzisiaj dla Ciebie odłożyłem w programie oszczędnościowym… Drogi współpracowniku, założyłem dla Ciebie program w którym pracodawca gwarantuje Tobie, że za 15 lat na piśmie od firmy otrzymasz gwarantowane 120.000 PLN. Będą to pieniądze, które będziesz mógł przeznaczyć np. na spłatę kredytu na mieszkanie czy też na emeryturę. Drogi pracowniku.. ale ten program jeszcze przynosi zyski.. więc nie otrzymasz gwarantowanych 120.000 złotych… bo przecież tyle przez cały okres Twojego zatrudnienia tam wpłacę, otrzymasz nieco więcej –  200-250.000. Więc zostań w firmie. Nie warto odchodzić. Który pracodawca na rynku oferuje swoim pracownikom 250.000 złotych za lojalną współpracę? U mnie masz z roku na rok coraz więcej pieniędzy odłożone. Jak myślisz? Odejdzie taka osoba z firmy w takiej sytuacji? (Na tym przykładzie, możesz otworzyć program oszczędnościowy na 20 lat w którym wpłacasz 500 PLN co miesiąc i gwarantujesz Twoim pracownikom konkretną kwotę. W sytuacji, gdy pracownik chce odejść do konkurencji to traci on całość lub część tych pieniędzy. Sam określasz w umowie na jak długo chcesz mieć pracownika).

 

 

Wszystkie koszty związane związane z benefitami można sobie wpisać, jako koszty prowadzenia działalności. Pamiętaj, że pieniądze, które zainwestujesz w pracowników inwestujesz zarówno w ludzi jak i w Twoją firmę i w ten sposób zmniejszyć podstawę opodatkowania, a w efekcie również podatek.

 

  • Zwolnienie z obowiązku wypłaty odprawy pośmiertnej rodzinie zmarłego pracownika. Zgodnie z regulacją zawartą w art. 93§7 K.p. pracodawca ma możliwość zwolnienia się z obowiązku wypłaty odprawy. Jest to możliwe w sytuacji w której pracodawca ubezpieczył pracowników na życie i z własnych środków opłaca całość lub część składki za pracownika. Jeżeli to nastąpi, to pracodawca jest całkowicie zwolniony z obowiązku wypłaty odprawy pośmiertnej (Podstawa prawna: 91, art. 93 § 7, art. 94, art. 120 § 1 Kodeksu pracy, art. 805-820, art. 829, art. 831 Kodeksu cywilnego). Dotyczy to polis grupowych na życie dla pracowników oraz polis indywidualnych oraz inwestycyjnych.
  • Pakiety medyczne – koszty poniesione przez firmę w celu współfinansowania pakietów medycznych dla swoich pracowników, obejmujących świadczenia inne niż podstawowy zakres medycyny pracy oraz profilaktyki zdrowia, mogą być zakwalifikowane do kosztów uzyskania przychodów (por. interpretacje indywidualne: Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 29.02.2016 r., znak IBPB-1-1/4510-284/15/ESZ, oraz Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 17.12.2015 r., znak IPPB5/4510-1148/15-2/BC).
  • Wykupienie abonamentu medycznego również osobom bliskim pracownika, wpływa pozytywnie na postrzeganie pracodawcy i budowanie z nim głębszych relacji, a także poprawę atmosfery w miejscu pracy w związku z oferowaniem przez niego atrakcyjnych form wynagrodzenia. Dzięki temu pakiety medyczne obejmującego również członków rodzin pracowników możemy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Aleksander Jatowtt

Ekspert ds. ubezpieczeń przedsiębiorstw

aleksander@rynek60.pl

tel: 604 0757 721

Jak możemy ci pomoc? Zadzwoń: 500-845-268 lub wyślij email: biuro@rynek60.pl Wykup u nas abonament na wirtualne biuro.